Konopie: właściwości oraz możliwości zastosowania
Tekstylia. Od wieków używano włókna konopnego do produkcji naprawdę trwałych, a jednocześnie bardzo mocnych wyrobów. To z niego wykonywano płótno żaglowe, powrozy, liny, worki oraz plandeki. Włókna konopne są wyjątkowo odporne na procesy gnilne. I to właśnie z tego powodu sprawdzają się w produkcji materiałów narażonych na rozkład biologicznych w warunkach zwiększonego poziomu wilgotności. Chodzi na przykład o węże pożarnicze, sieci oraz nici chirurgiczne. Dopiero jednak współczesne włókiennictwo pozwoliło na wyrabianie z włókien konopnych bardzo delikatnych przędz. Dzięki temu można je bez obaw stosować do produkcji ubrań. Włókna konopne zmieszane z innymi włóknami o charakterze naturalnych, do których zalicza się len, wełnę, bawełnę oraz jedwab, stają się niezwykle miękkie i delikatne. Idealnie sprawdzają się wówczas jako materiał do produkcji bielizny, sukienek, swetrów, dzianin, bluzek, a nawet kurtek.
Cechują się one niezwykłą wytrzymałością, a jednocześnie są bardzo zdrowe. Włókno konopne charakteryzuje się ogromną zdolnością do wchłaniania wilgoci. Znajdujące się w konopiach ligniny sprawiają, że ubrania uszyte z takiej tkaniny sprawdzają się doskonale w gorącym klimacie. Nie przepuszczają bowiem promieni ultrafioletowych. Z uwagi na dziurę ozonową powinno się nosić je także w klimacie umiarkowanym. Właściwości te sprawiają, że tkaniny konopne powinny być powszechnie wykorzystywane do szycia czapek, kapeluszy, markiz, parasoli przeciwsłonecznych oraz ubrań przeznaczonych do noszenia latem.
Celuloza i papier. Konopie cechują się nadzwyczaj bujnym wzrostem. Z tego powodu są doskonałym źródłem celulozy. Są surowcem odtwarzalnym. Dostarczają celulozy doskonałej jakości, z której wytwarza się papier cechujący się najwyższą jakością. Z celulozy konopnej warto produkować papiery światłoczułe, cienkie papiery wysokogatunkowe, bibułki papierosowe. Używa się ich także do produkcji banknotów, papierów wartościowych oraz papierów kartograficznych.
Kompozyty. Konopie wykorzystuje się również do wytwarzania materiałów kompozytowych na bazie polimerów o charakterze termoplastycznym.
Zobacz również
-
18 kwietnia 2016
Najczęściej omawiane zastosowania medycznej marihuany
18 kwietnia 2016Dlaczego użytkownicy marihuany są bardziej...
18 kwietnia 2016Kilka faktów o CBD
18 kwietnia 2016Konopie – do czego są wykorzystywane?
Kategorie
Legalizacja marihuany
Nielegalna sprzedaż
Wykorzystanie marihuany