Najczęściej omawiane zastosowania medycznej marihuany

Medyczna marihuana to cały czas temat drażliwy, ale nieustannie trwają badania nad jej realnym działaniem w organizmie człowieka. Część z tych badań jest już dobrze znana wśród opinii publicznej. Przywołajmy je tutaj w najistotniejszych kwestiach

Padaczka

Od ponad dekady prowadzi się badania na laboratoryjnych szczurach dotkniętych epilepsją. Dzięki leczniczej marihuanie możliwe jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie napadów padaczkowych w 10 godzin po podaniu leku. Odpowiada za to THC, psychoaktywny element substancji, który normuje pracę obszarów mózgu odpowiedzialnych za pobudzanie i odprężanie organizmu. W terapiach u ludzi stosuje się CBD, inną z substancji zawartych w marihuanie, które daje podobne rezultaty, ale nie powoduje narkotycznego haju.

Antidotum na tytoń

Badania longitudalne wskazują, że osoby palące marihuanę mają znacznie lepszą kondycję płuc od osób nałogowo palących tytoń. Co więcej, przestawienie się z tytoniu na marihuanę może poprawić stan płuc, które jak wiadomo w przypadku tytoniu są wyjątkowo trwale zniszczone. Nie wiadomo na razie, czy marihuana realnie leczy, czy raczej jest to po prostu trening dla płuc i dlatego rośnie ich objętość.

Terapia marihuaną

Syndrom Draveta

Niektóre rodziny dzieci cierpiących na syndrom Draveta podają swoim dzieciom marihuanę specjalnego gatunku, w której jest dużo CBD i bardzo mało THC. Terapia wydaje się być skuteczna, co jest bardzo ważne, ponieważ choroba prowadzi do niepełnosprawności, a jej klasyczne leczenie jest często zupełnie nieskuteczne.

Hamowanie rozwoju komórek rakowych

Naukowcy zauważyli, że marihuana może blokować działanie genu ID-1. Jest to gen obecny w bardzo dużych ilościach w niektórych komórkach rakowych, gdzie odpowiada za bardzo szybki rozwój nowotworu. Podawanie marihuany na nowotwór warunkach laboratoryjnych powodowało drastyczne spowolnienie rozwoju nowotworu, ale to na razie tylko testy laboratoryjne.

Środek uspokajający

Naukowcy z uniwersytetu Harvarda dowiedli, ze marihuana jest wysoce skutecznym lekiem uspokajającym. Znosi niepokój, nerwowość i problemy ze strony układu trawiennego, dzięki czemu pomaga osobom z wyniszczonym organizmami. Ma to gigantyczne znaczenie dla osób przechodzących chemioterapię oraz dla osób chorujących na AIDS.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

W ostatnim czasie, marihuana to bardzo popularny temat. W wielu krajach trwają obrady na pozwolenie używania jej w celach medycznych. W niektórych jest to już możliwe. Dla czego marihuana w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje? Czym tak na prawdę jest to zioło i do czego może zostać wykorzystane? Odpowiedzi znajdują się w serwisie. 
​Zapraszamy do miłej lektury!