Konopie – do czego są wykorzystywane?

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono wiele badań na temat właściwości i zastosowań konopi. Jedne z tych badań, potwierdziły, że konopie mogą być wykorzystywane jako biopaliwa i energia odnawialna.

Konopie są roślinami wysokoplonującymi i bardzo odpornymi na suszę, ponieważ posiadają palowy system korzeniowy, wobec tego mogą stać się znakomitym surowcem energetycznym. Słoma wytwarzana z konopi, oraz paździerze, pellety i brykiety jakie są z nich produkowane, stały się bardzo popularnym i cennym surowcem energetycznym, docenionym przez coraz szersze grono zwolenników. Zatem konopie stały się stosunkowo tanim i wysoce wydajnym źródłem bioenergii oraz biopaliw II generacji.

Przez kilkanaście ostatnich lat konopie zaczęto także wykorzystywać, jako materiał do produkcji wykładzin ściennych, różnego typu opakowań, a także pieluszek jednorazowych czy chusteczek. Konopie stały się także znakomitym surowcem do wytworzenia bentomat oraz geowłóknin, pomocnych przy usuwaniu zanieczyszczeń oraz przy rekultywacji wysypisk i budowie dróg itp. działań. Wytwarzane z konopi paździerze, to znakomity materiał budowlany, coraz częściej stosowany ze względu na swoje właściwości. Paździerze z konopi są także materiałem stosowanym na podłoże w szklarniach lub tez jako ściółka, np. przy hodowli koni czy innych zwierząt.

wykorzystanie włókien konopnych Konopie to nie tylko włókna, ale również nasiona, które mogą posiadają wiele cennych składników odżywczych. Bardzo popularny wśród propagatorów zdrowej żywności jest olej z konopi tłoczony na zimno, któremu przypisuje się szereg właściwości odżywczych. Olej ten jest pełen cennych kwasów nienasyconych pozytywnie działających na organizm człowieka, a wykorzystywany jest zarówno do celów spożywczych, jak i w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Natomiast same nasiona, w postaci naturalnej są często wykorzystywane jako dodatek do sałatek, płatków śniadaniowych lub różnorodnych wyrobów piekarniczych. Wiele osób stosuje także te nasiona jako dodatek do karmy dla ptaków, którym w zimne dni służy pokarm pełen drogocennych substancji.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

W ostatnim czasie, marihuana to bardzo popularny temat. W wielu krajach trwają obrady na pozwolenie używania jej w celach medycznych. W niektórych jest to już możliwe. Dla czego marihuana w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje? Czym tak na prawdę jest to zioło i do czego może zostać wykorzystane? Odpowiedzi znajdują się w serwisie. 
​Zapraszamy do miłej lektury!