Dlaczego użytkownicy marihuany są bardziej przyjaźni – działanie hormonu

Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine odkryli to, jak oksytocyna zwana również hormonem miłośni wzmacnia interakcje społeczne, sprawiając jednocześnie, że w mózgu dochodzi do uwolnienia tak zwanej cząsteczki szczęścia, czyli anandamidu.

Substancja ta stymuluje receptory kannabinoidowe dokładnie tak samo, jak konopie. W efekcie udało się potwierdzić teorię, że powszechne palenie trawki sprawiłoby, że świat stały się lepszy i bardziej przyjazny. Naukowcy pracujący w laboratorium Daniele Piomelli w UCI mierzyli produkcję anandamidu w mózgach szczurów. Udało im się stwierdzić, że większe stężenie tej substancji przekłada się na bardziej intensywne kontakty społeczne.

Cząsteczka szczęścia to neuroprzekaźnik, który w sposób naturalny stymuluje receptory kannabinoidowe. Pomiędzy THC, CBD, innymi kannabinoidami oraz anandamidem udało się stwierdzić podobieństwa strukturalne. Pobudzają one także receptory kannabinoidowe. Receptory kananbinoidowe, które stymulowane są przez endokannabinoidy oraz fitokannaibnoidy gwarantują efekty przeciwbólowe marihuany. To także one odporne są za szereg właściwości leczniczych. Dzisiaj uważa się, że receptory kannabinoidowe odpowiadają za ciepłe uczucie bliskości rodzące się między przyjaciółki, rodzinami oraz kochankami. Neuroprzekaźnik oksytocyny nie bez powodu nazwano hormonem przytulania.

wpływ marihuany na mózg Z uwagi na to, że jedynie niewielka ilość neuronów odpowiada za produkcję oksytocyny oraz jej używa, zespół Piomelli sprawił, że mózgi wykorzystywanych w eksperymencie myszy produkowały oksytocynę w efekcie elektrycznego stymulowania neuronów. Odbywający się pod ścisłą kontrolą wzrost produkcji oksytocyny sprawił również, że zwiększona została produkcja anandamidu. Oznacza to, że oba te procesy są ze sobą powiązane. Dokonane odkrycia pozwoliły neurologom na uzyskanie wglądu do tego, jak ludzki mózg funkcjonuje na poziomie molekularnym. Być może otworzy to drogę do opracowania nowych leków, które okażą się być skuteczne w leczeniu fobii społecznej.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

W ostatnim czasie, marihuana to bardzo popularny temat. W wielu krajach trwają obrady na pozwolenie używania jej w celach medycznych. W niektórych jest to już możliwe. Dla czego marihuana w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje? Czym tak na prawdę jest to zioło i do czego może zostać wykorzystane? Odpowiedzi znajdują się w serwisie. 
​Zapraszamy do miłej lektury!