Teksas nieoczekiwanie zaprzestaje wydawania licencji na nowe punkty sprzedaży medycznej marihuany

Szokiem dla przedsiębiorców zajmujących się medyczną marihuaną i aspirantów biznesowych była informacja, że teksański Departament Bezpieczeństwa Publicznego bez żadnego ostrzeżenia zawiesił proces wydawania pozwoleń dla punktów sprzedaży marihuany.

Zgodnie z pierwotnym planem, okienko miało być otwarte od 1 października do 1 listopada. Na stronie internetowej Departamentu Teksasu widniał napis: "The Department's Compassionate Use Program nie przyjmuje w tej chwili wniosków." Jednym z powodów, dla których ta decyzja była denerwująca dla przedsiębiorców jest to, że departament nie podał żadnego wyjaśnienia ani powodu tej nagłej decyzji. A kolejnym powodem jest to, że okno, które miało być otwarte przez cały miesiąc październik, ale zostało zamknięte zaledwie tydzień po otwarciu.

Urzędnik departamentu napisał w e-mailu, "Departament będzie nadal oceniać wymagania dotyczące wydajności wydawania, wraz z potrzebą dodatkowych licencji, jak pracujemy przez ostatnie zmiany legislacyjne do programu."

Jeśli mieszkasz w Teksasie, to dostęp do Medycznej Marihuany jest dość ograniczony. W 2017 roku 43 biznesy wystąpiły do agencji o licencję. Tylko 3 firmy (Compassionate Cultivation, Cansortium Texas i Surterra Texas) z 43 otrzymały zatwierdzenie swoich wniosków.

Stworzyło to poważne obawy dla pacjentów mieszkających w Teksasie, którzy potrzebują Medycznej Marihuany dla swojego zdrowia. Obecnie pacjenci płacą ogromne sumy za medyczną marihuanę i jej produkty, ponieważ nie są one objęte ubezpieczeniem ani Medicare. Dyrektor wykonawczy Texas NORML, Jax Finkel, powiedział, że ten ruch jest denerwujący, ponieważ wniosek o zatwierdzenie stworzyłby konkurencję między firmami. Co ostatecznie przyniosłoby korzyści pacjentom i mogliby oni sobie pozwolić na medyczną marihuanę. Texas NORML działa na rzecz dekryminalizacji odpowiedzialnego używania marihuany przez dorosłych i pacjentów. Jax powiedział: "Uważam, że to niepokojące, że w tydzień po rozpoczęciu procesu aplikacji, został on zawieszony bez uprzedzenia i bez jasnej komunikacji z lekarzami, pacjentami czy opinią publiczną."

SPIS TREŚCI

  • Prawa dotyczące medycznej marihuany w Teksasie:

Prawa dotyczące medycznej marihuany w Teksasie:

Teksas zawsze miał wyboiste relacje z marihuaną i z prawami jej dotyczącymi. Ale w czerwcu 2019 roku, House Bill 3703 podpisany przez gubernatora George'a Abbotta wszedł w życie, który zrobił miejsce dla większej liczby warunków, które kwalifikowały się do korzystania z Medycznej Marihuany. Przed podpisaniem tej ustawy domowej tylko pacjenci z nieuleczalną epilepsją mogli używać marihuany. Ale teraz, pacjenci cierpiący na autyzm, raka terminalnego, ALS, pewne zaburzenia napadowe chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane mogą używać medycznej marihuany.

Reprezentantka stanu, republikanka Stephanie Klick, która stała na czele tego ustawodawstwa, stwierdziła: "Na razie trzymajcie się mocno". Dodała również: "To prawdopodobnie tylko tymczasowe opóźnienie, dopóki nie dowiemy się, które z nieuleczalnych schorzeń neurodegeneracyjnych powinny znaleźć się na liście."

Texas Department of State Health Services przeprowadził przesłuchanie, we wrześniu, które pomogło w podjęciu decyzji, które nieuleczalne choroby neurodegeneracyjne mogą być zakwalifikowane w ramach nowego rachunku domu. Powodem tego nagłego ruchu z departamentu może być to, że wszystkie warunki neurodegeneracyjne nie zostały oficjalnie sfinalizowane. Ostateczne zawarcie wszystkich tych warunków może zająć trochę czasu i do tego czasu Departament Bezpieczeństwa Publicznego może być zmuszony do zatrzymania wydawania licencji dla nowych firm.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

W ostatnim czasie, marihuana to bardzo popularny temat. W wielu krajach trwają obrady na pozwolenie używania jej w celach medycznych. W niektórych jest to już możliwe. Dla czego marihuana w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje? Czym tak na prawdę jest to zioło i do czego może zostać wykorzystane? Odpowiedzi znajdują się w serwisie. 
​Zapraszamy do miłej lektury!