Projekt ustawy o dekryminalizacji marihuany przyjęty przez Komisję Sądowniczą Izby

Tak! W zeszłym tygodniu komisja Izby przyjęła przełomową ustawę, która legalizuje marihuanę na poziomie federalnym. Ale zanim zaczniesz się cieszyć, ustawa ma jeszcze długą drogę do biurka prezydenta.

Ustawa ta, Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act of 2019, potocznie zwana MORE Act, została wprowadzona przez demokratycznego przedstawiciela Nowego Jorku - Jerrolda Nadlera. W dniu 20 listopada 2019 r. ustawa przeszła w komisji stosunkiem głosów 24-10. Projekt ustawy ma ponad 50 współsponsorów.

The MORE Act ma na celu usunięcie marihuany z kategorii substancji kontrolowanych federalnie. Co więcej, spowodowałaby ona wygaśnięcie aresztowań, które zostały wykonane z powodu posiadania marihuany. Ustawa idzie tak daleko, że zatwierdza reparacje potrzebne rodzinom, które ucierpiały w wyniku wojny z narkotykami. W wyniku uchwalenia ustawy powstanie organizacja - Cannabis Justice Office.

Rep. Jerrold Nadler powiedział: "Te kroki są już dawno spóźnione. Zbyt długo traktowaliśmy marihuanę jako problem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, a nie jako kwestię osobistego wyboru i zdrowia publicznego. Federalne działania w tej sprawie byłyby następstwem rosnącego uznania w stanach, że status quo jest nie do przyjęcia." Dodał również, że "pomimo ciągłej kryminalizacji marihuany przez rząd federalny, 33 stany i Dystrykt Kolumbii zalegalizowały medyczną marihuanę."

Przyjęcie ustawy jest historyczne, ponieważ nigdy wcześniej komisja kongresowa nie przyjęła ustawy dekryminalizującej marihuanę na poziomie federalnym, również przy tak dużym poparciu. Niestety, może on zostać zablokowany w Senacie, to znaczy, jeśli przejdzie przez pełną Izbę.

Głównie, jeśli ustawa MORE Act przejdzie przez Senat, marihuana zostanie usunięta z listy "substancji z listy I". Ta kategoria składa się z narkotyków takich jak Lysergic Acid Diethylamide (LSD), Heroina, Pejotl i Ecstasy.

Nadler mówi, że" Stany przewodziły - i nadal przewodzą - ale nasze federalne prawa nie nadążają za oczywistą potrzebą zmian", powiedział Nadler w oświadczeniu. "Musimy nadrobić zaległości ze względu na poparcie społeczne i dlatego, że jest to słuszna rzecz do zrobienia".

Takie ustawy zostały przedstawione na podłodze Senatu, wielokrotnie w przeszłości. Ale Lider Senackiej Większości Mitch McConnell powiedział reporterom w grudniu, że nie "ma żadnego do poparcia dla m.in. legalizacji marihuany." To przyszło jako trochę dziwne, ponieważ w zeszłym roku, zatwierdził ustawę rolną, która zalegalizowałaby konopie.

Wydaje się wysoce nieprawdopodobne, że ustawa zostałaby przekształcona w prawo pod przywództwem prezydenta Donalda Trumpa. Powodem jest to, że nie jest on za dekryminalizacją marihuany i otwarcie się jej sprzeciwiał. Prezydent jest tak publicznie przeciwny legalizacji marihuany, że nawet przekazał część swojej prezydenckiej pensji w 2019 roku na operację promocyjną, która pokazuje złe skutki marihuany.

Legalizacja marihuany jest gorącą kwestią, o której dyskutuje się już od dłuższego czasu. W rezultacie można zobaczyć, że jest ona często omawiana na Debatach Demokratycznych. Poza tym, że jest to ulubiony temat do dyskusji, Legalizacja Marihuany jest również wspierana przez większość Amerykanów.

Obecnie marihuana do użytku medycznego (przepisywana przez lekarzy) jest legalna w 33 stanach i Waszyngtonie. Natomiast tylko 11 stanów i Dystrykt Kolumbii zezwoliły na rekreacyjne używanie marihuany.


Zobacz również

Galeria
O serwisie

W ostatnim czasie, marihuana to bardzo popularny temat. W wielu krajach trwają obrady na pozwolenie używania jej w celach medycznych. W niektórych jest to już możliwe. Dla czego marihuana w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje? Czym tak na prawdę jest to zioło i do czego może zostać wykorzystane? Odpowiedzi znajdują się w serwisie. 
​Zapraszamy do miłej lektury!