Kalifornia wspiera dostęp branży konopi do usług bankowych w ramach pakietu pomocy związanej z koronawirusem

Xavier Becerra, prokurator generalny Kalifornii, dołączył do dwupartyjnej grupy 34 prokuratorów generalnych, aby wyrazić swoje poparcie dla umożliwienia firmom działającym na rynku marihuany korzystania z tradycyjnych usług bankowych. Prokurator wezwał Kongres do zatwierdzenia pakietu pomocy związanej z koronawirusem, który umożliwiłby takie rozwiązanie.

Usługi bankowe nie są dostępne dla firm działających na rynku marihuany, nawet w stanach, które zalegalizowały stosowanie marihuany leczniczej i rekreacyjnej. Wynika to z faktu, że marihuana pozostaje nielegalna w świetle prawa federalnego.

W ramach ustawy HEROES Act o wartości 3 bilionów dolarów, Izba kontrolowana przez Demokratów zatwierdziła w piątek 15 maja pomysł umożliwienia dostępu do usług bankowych firmom działającym w branży marihuany. Poprzez ustawę HEROES rząd chce zapewnić najbardziej znaczący pakiet programów mających na celu złagodzenie skutków ekonomicznych pandemii koronawirusowej.

Pomysł ten nie jest jednak zbieżny z ideą obu partii. Senat kontrolowany przez GOP bardzo głośno wyrażał swoje poglądy na temat federalnej legalizacji marihuany i stanowczo się jej sprzeciwiał. Republikańscy liderzy gromią ustawę HEROES Act, a w szczególności zezwolenie na dostęp bankowy do biznesu związanego z marihuaną.

Ponieważ marihuana została uznana za niezbędną i jest legalizowana z różnymi ograniczeniami w Kalifornii i innych stanach, Becerra i inni prokuratorzy generalni uważają, że niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na aspekt bezpiecznych transakcji dla firm handlujących marihuaną, zwłaszcza ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa.

19 maja Becerra i jego koledzy podpisali list, w którym stwierdzili, że zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego nasiliło się od momentu wybuchu pandemii, ponieważ przemysł konopi indyjskich jest przede wszystkim przemysłem gotówkowym.

W liście zauważono, że transakcje gotówkowe narażają wszystkich na kontakt z wirusem. Co więcej, w liście zauważono, że ponieważ przewidywane są ogromne braki budżetowe zarówno na poziomie stanowym, jak i lokalnym, rząd będzie potrzebował "zdolności do efektywnego zbierania wpływów podatkowych z branży marihuany, której sprzedaż w 2019 r. szacuje się na 15 mld dolarów".

We wtorek Becerra napisał na Twitterze: "To nierozsądne i nie do utrzymania w cieniu przemysłu wartego 15 miliardów dolarów - zwłaszcza w środku spowolnienia gospodarczego."

Wiele osób związanych z konopiami indyjskimi miało nadzieję, że najnowszy projekt ustawy stymulującej Demokratów będzie zawierał otwarcie pożyczek dla małych firm na przemysł marihuany, ale tak się nie stało. Niemniej jednak, ustawa zawiera zapisy z SAFE Banking Act.

Ustawa SAFE Banking Act była samodzielnym aktem prawnym, który został wprowadzony w 2019 r., chroniącym instytucje finansowe świadczące usługi bankowe dla legalnych państwowo firm z branży marihuany przed federalnymi organami regulacyjnymi.

Projekt ustawy bankowej dotyczącej marihuany został zatwierdzony przez członków Izby we wrześniu w głosowaniu dwupartyjnym. Jednak od tego czasu utknęła ona w Senackiej Komisji Bankowej.

Republikanie uważają, że włączenie przepisów dotyczących bankowości konopi do ustawy HEROES jest niewłaściwe. Nawet osoby popierające dostęp branży konopi do usług bankowych kwestionują ich włączenie do pakietu.

Lider Mniejszości Izby Kevin McCarthy, R-Calif., powiedział we wtorek CNBC: "Jeśli przeczytasz tę ustawę, to wspomina ona o konopiach indyjskich bardziej niż o miejscach pracy." Dodał również, że duża część ustawy zawierała przepisy, które członkowie Demokratów chcieli uchwalić przed rozprzestrzenieniem się pandemii.

Michael Sassano, założyciel Solaris Farm, jest zdania, że "umieszczenie tej inicjatywy w pakiecie wydatków o wartości 3 bilionów dolarów tylko odwraca uwagę od prawdziwych wydatków, które są potrzebne, aby pomóc ludziom".

Jednak Shawna Vercher, polityczny strateg medialny i rzecznik branży uważa, że transakcje gotówkowe nie są już bezpieczne ani dla pracowników, ani dla klientów. Dodała, że przez wiele lat firmy z branży konopi indyjskich musiały radzić sobie z wyzyskującymi kredytami i wygórowanymi opłatami bankowymi.

We wtorek liderzy Senatu powiedzieli dziennikarzom, że nie spieszą się z rozpatrywaniem dalszych funduszy stymulacyjnych. Mimo poparcia, wygląda na to, że zanim polityka bankowa ujrzy światło dzienne, może minąć trochę czasu.Kliknij, aby ocenić ten wpis![Total: 0 Average: 0]

Zobacz również

Galeria
O serwisie

W ostatnim czasie, marihuana to bardzo popularny temat. W wielu krajach trwają obrady na pozwolenie używania jej w celach medycznych. W niektórych jest to już możliwe. Dla czego marihuana w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje? Czym tak na prawdę jest to zioło i do czego może zostać wykorzystane? Odpowiedzi znajdują się w serwisie. 
​Zapraszamy do miłej lektury!