Legalizacja marihuany a prowadzenie samochodu

Już po dwóch latach od zalegalizowania marihuany na terenie stanu Kolorado zmniejszyła się liczba kierujących pojazdami po zażyciu THC. Jednym z argumentów, który bardzo często pada w dyskusji nad legalizacją marihuany, jest to, że kierowcy będą nagminnie siadać za kółko pod wpływem THC, które przecież w organizmie utrzymuje się naprawdę długo.

Departament Transportu w Kolorado opublikował najnowsze statystki, które pokazują, że już po dwóch latach od zalegalizowania marihuany do celów rekreacyjnych, zmniejszeniu uległa liczba kierowców prowadzących samochody po zażyciu właśnie marihuany. Spadek jest niewielki, ale zauważalny. W ubiegłym roku policjantom udało się zatrzymać przeszło cztery tysiące kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu i marihuany. W grupie tej jedynie niespełna trzystu pięćdziesięciu złapanych zostało na prowadzeniu auta po zażyciu THC.

kierowanie samochodem po marihuanie Jest to jednocześnie aż o siedmiu kierowców mniej niż rok wcześniej, a więc w roku 2014. Wiele osób powie, że liczba ta nie zwala z nóg. Ważne jest jednak, że potwierdza, że zalegalizowanie marihuany nie prowadzi do zwiększenia liczby kierowców prowadzących swoje samochody pod wpływem THC. Zdaje się, że znaczna część osób używających konopi robi to w sposób naprawdę odpowiedzialny. Niektórzy uważają, że minie jeszcze kilka lat zanim uda się nam zrozumieć w jaki naprawdę sposób legalnie dostępna marihuana wpływa na liczbę kierowców, którzy prowadzą swoje auta po jej zażyciu.

Istotne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że prowadzenie pojazdu pod wpływem THC jest w stanie Kolorado karane identycznie, jak prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Jak dotąd nie udało się jednak opracować skutecznej metody, która pozwalałaby testować kierowców pod kątem zawartości THC w ich organizmach. Trzeba też pamiętać, że substancja ta utrzymuje się w organizmie naprawdę długo, co istotnie może wpływać na karanie kierowców, którzy zażyli marihuanę na przykład siedem dni wcześniej. Mimo to mogą zostać oskarżeni o fizyczne pozostawanie pod wpływem tego środka.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

W ostatnim czasie, marihuana to bardzo popularny temat. W wielu krajach trwają obrady na pozwolenie używania jej w celach medycznych. W niektórych jest to już możliwe. Dla czego marihuana w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje? Czym tak na prawdę jest to zioło i do czego może zostać wykorzystane? Odpowiedzi znajdują się w serwisie. 
​Zapraszamy do miłej lektury!